top of page

Opieka nad króliczkiem

Czy opieka nad króliczkiem jest trudna ? Nie ! Trzeba jednak pamiętać kilka zasad :) Przede wszystkim króliczek jak każde inne zwierzątko, ma prawo zachorować i potrzebuje opieki weterynarza. Niestety niektórzy myślą, że króliczki nie chorują i nie potrzebują weterynarza co jest wielkim błędem. Na ogół króliczki nie są zwierzętami które często chorują. Jeżeli zapewnimy króliczkowi odpowiednie warunki, dietę oraz króliczek będzie pochodził z pewnej hodowli to wizyty u weterynarza powinny być tylko kontrolne :) Absolutnie odradzamy kupować króliczka w sklepie zoologicznym, to chyba najgorsze miejsce w którym możemy nabyć naszą pociechę. Nie chodzi tu o to, że chcemy zachęcić do zakupu króliczka u nas lub w innej hodowli, tylko chodzi o to aby nie wspierać zwyczajnego handlu króliczkami przez osoby które absolutnie nie mają pojęcia o królikach oraz biorą je z "pseudo hodowli" które mają setki sztuk królików u siebie, bez rodowodów, metryk, karmią je odpadkami i trzymają w strasznych warunkach. W takich miejscach nie liczy się jakość a zwyczajnie ilość. Takie króliczki są sprzedawane do sklepów zoologicznych za dosłownie grosze, często w wieku 4, 5 tygodni gdzie w tym wieku powinny być jeszcze przy matce ! Często również takie króliczki z karzełka, miniaturki, okazują się kilku kilogramowym królikiem. Być może, gdzieś istnieją dobre sklepy zoologiczne które posiadają pełną dokumentację na króliczki, warto o to zapytać przy zakupie. 

 

Z króliczkami należy obchodzić się delikatnie. Jest to ważne, ponieważ króliczki często chorują z powodu nadmiernego stresu. Nie należy podnosić króliczka za uszy, ogon, futro, rzucać nim, szarpać i tak dalej. Króliczka podnosimy wkładając dłoń pod króliczka, chwytając go pod brzuszkiem a drugą ręką przytrzymując zadek króliczka. 

 

Króliczki należy dosyć często czesać, w szczególności w okresie linienia. W przypadku Karzełków Teddy, należy je czesać 2-3 razy w tygodni w szczególności przez pierwsze pół roku życia króliczka. Mniej więcej po upływie 6 miesięcy, okrywa u karzełków teddy robi się nieco bardziej włosowata, dzięki czemu zaczyna się mniej sklejać. oczywiście nie zaprzestajemy wtedy czesania króliczka. Szczotka lub grzebień którym czeszemy króliczka powinno mieć łagodne zakończenia aby nie podrażnić skóry uszatka. Gdy u króliczka zauważmy kłaczek (sklejone futerko) lepiej jest je delikatnie wyciąć nożyczkami, niż wyrywać na siłę z króliczka. U karzełków teddy polecamy również, strzyżenie :).  W przypadku króliczków Mini Lop, nie ma aż tyle "zabawy" z okrywą włosową. Również należy czesać te króliczki, w szczególności w okresie linienia, natomiast można robić to rzadziej, ponieważ jest to rasa krótko włosa. 

Dla króliczków należy również regularnie obcinać pazurki. Możemy obcinać je sami, lub jeżeli nie mamy pewności udać się do weterynarza. Jeżeli zaniedbamy u króliczka pazurki, będą one powodowały spory ból przy każdym kroku. W konsekwencji króliczek zacznie stawiać krzywo łapki i może zrobić sobie odciski i zacząć chorować na stawy.

Kontrolujmy również ząbki króliczka, które rosną nieustannie przez całe życie. Króliczki ścierają swoje ząbki w głównej mierze jedząc sianko, dlatego jest ono tak ważne w jego diecie. Gałązki i zioła również pomagają w ścieraniu ząbków, oczywiście w umiarkowanej ilości.

Sprzątajmy po naszym króliczku regularnie. Zminimalizuje to ryzyko rozwinięcia się bakterii w otoczeniu króliczka.

Zdrowy króliczek, jest wesoły, ciekawski, lubi biegać lub chodzić po domu. Futerko królika powinno być czyste i błyszczące. Powinien również często jeść po trochę, pić wodę i kuwetować.

Najczęstsze objawy choroby to :

Osowiałość 

Siedzenie skulonym w koncie

Brak apetytu

Zgrzytanie zębami 

Duży, wzdęty i twardy brzuszek u króliczka.

Brak równowagi 

Zawroty głową

Łzawienie oka lub oczu

Nastroszone futerko, bez połysku (inne niż zwykle)

Nadmierne kichanie

Wydzielina z nosa

Nagła nerwowość/agresja

Duszności 

Oczywiście są to tylko przykładowe a zarazem najczęstsze objawy choroby u króliczka. Jeżeli codziennie zajmujemy się naszym króliczkiem i znamy jego zachowania, na pewno nie przeoczymy jeżeli będzie działo się coś złego. Co w takim wypadku ? Należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Nie leczmy króliczka na własną rękę., zamiast pomóc uszatkowi, możemy mu tylko zaszkodzić. Czasami jest wymagane dłuższe leczenie króliczka a czasami wystarczy jeden zastrzyk. Ważne jest to aby reagować jak najszybciej. Im szybciej króliczek znajdzie się u weterynarza tym większa szansa na wyzdrowienie króliczka.

 

Ważne !

Pamiętajmy, że króliczek to nie zabawka ! Jeżeli ma być zakupiony w prezencie należy to dobrze i długo przemyśleć. Króliczki żyją kilka lat i mają swoje potrzeby, tak samo jak kot, pies czy inne zwierzątko domowe. Prosimy aby decyzja była w pełni przemyślana i świadoma.  

bottom of page