TEDIX
ŻYWIENIE KRÓLICZKA
Siano
Podstawowym pożywieniem króliczka powinno być dobrej jakości siano. Króliczek powinien mieć do niego stały dostęp. Siano jest bardzo ważnym elementem prawidłowej diety króliczka i powinno stanowić ono około 80% dziennej diety. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia u króliczka problemów z układem pokarmowym i ząbkami. Układ pokarmowy króliczka jest bardzo delikatny i słabo umięśniony. Włókno które jest zawarte w sianie pomaga króliczkowi w przesuwaniu pokarmu. Ponadto podczas jedzenia sianka króliczek ściera sobie ząbki, dzięki czemu nie przerastają i nie ranią naszego króliczka. Pamiętajmy jednak aby siano było dobrej jakości czyli było zielone i pachnące. Jeżeli siano będzie złaj jakości np. żółte i pachnące kurzem lub zgnilizną, może wywołać ono chorobę króliczka.
Trawa
W sezonie wiosennym i letnim możemy również podawać króliczkom trawę. Pamiętajmy jednak aby bardzo powoli przyzwyczajać nasza pociechę do spożywania trawy. Na początku dajemy dla króliczka bardzo małe ilości trawy a następnie powoli zwiększamy. Gdy przyzwyczaimy już naszego króliczka, możemy nawet wypuszczać go na zewnątrz.
UWAGA ! Trawa podawana dla króliczka nie może być mokra! nie może być sparzona ! Powinna być sucha ! Dbajmy też o to aby nie pochodziła z miejsc zanieczyszczonych !
Zioła
Zioła to źródło węglowodanów, tłuszczy, białka, minerałów i witamin.
Jeżeli decydujemy na samodzielne zebranie ziół, pamiętajmy aby nie pochodziły z miejsc zanieczyszczonych, np. przy ulicy. Zioła najlepiej zbierajmy na własnej działce lub na łące. Zwróćmy jednak uwagę aby na łące w miejscu zbierania ziół nie znajdowały się bobki zająca lub dzikich królików, które mogą przenosić choroby.
Lista ziół
babka lancetowata, babka zwyczajna, gwiazdnica, pietruszka nać pospolita, chaber, koperek, malina liście, melisa, podagrycznik pospolity, mniszek lekarski (w małych ilościach), rumianek, stokrotka, lipa liście, morwa liście, pięciornik gęsi,
borówka czernica liście, dziurawiec, fiołek, jeżyna liście i owoce kolendra, koniczyna, krwawnik, lubczyk, lucerna, malwa kwiaty i liście, marchew nać, mlecz zwyczajny, nagietek, pokrzywa, poziomka liście, róża kwiaty i liście (nie z kwiaciarni), aronia liście, brzoza liście, cykoria podróżnik, dziewanna, głóg kwiaty z liściem, hibiskus, jasnota biała, jasnota purpurowa, kozieradka- ziele, leszczyna liście, malwa, przytulia czepna, skrzyp polny, topinambur, żółtlica, wierzba, truskawka,
kalarepa liście (w małych ilościach), lawenda, macierzanka, majeranek, mięta, oregano, podbiał pospolity, rozmaryn, rukiew, rzeżucha, rzodkiew liście, szałwia, szczaw, trybula ogrodowa, jeżówka purpurowa, podbiał, rdest ptasi, tasznik, bazylia, chmiel.
Gałązki
Gałązki w diecie króliczka również pełnią ważną rolę. Czyszczą i pielęgnują ząbki. Związki które znajdują się pod korą, działają jak pasta do zębów dla króliczka. Poprzez jedzenie gałązek króliczek masuje sobie dziąsła oraz ściera ząbki, które rosną dla króliczka przez całe życie. Gałązki możemy podawać dla króliczka nawet codziennie wraz z liśćmi i kwiatami.
Lista gałązek
agrest z liśćmi, aronia z liśćmi, dzika róża z liśćmi i kwiatami, forsycja z liśćmi i kwiatami, głóg z liśćmi, kwiatami i owocami, grusza z liśćmi i kwiatami, jabłoń z liśćmi i kwiatami, leszczyna z liśćmi, malina z liśćmi, porzeczka z liśćmi kwiatami i owocami, wierzba z liśćmi,
brzoskwinia z liśćmi i kwiatami, brzoza z liśćmi,
czereśnia z liśćmi, jeżyny tylko z młodymi listkami,
klon z liśćmi bez nasion, lipa z liśćmi i kwiatami, olcha, śliwa węgierka mirabelka z liśćmi, wiśnia z liśćmi i kwiatami,
sosna zwyczajna kosodrzewina limba z igłami na katar,
świerk na katar, dąb na biegunkę.
Warzywa
Warzywa w diecie króliczka wprowadzamy od 4 miesiąca życia! na początku zalecane jest podawanie suszonych warzyw lub np. natki pietruszki, marchewki aby później powoli przejść na bulwy. Należy szczególnie pamiętać że wszystko co wprowadzamy do diety króliczka robimy bardzo powoli i stopniowo. Na początku podajemy po malutkim kawałku np. plasterek marchewki. Następnie po jakimś czasie można nieco zwiększyć dawkę, czyli np. 2 plasterki cały czas kontrolując przy tym bobki króliczka czy nie są miękkie lub czy nie ma biegunki. Pamiętajmy jednak że około 80% dziennej diety króliczka to siano z dodatkiem ziół suszonych lub zielonych. warzywa stanową jedynie dodatek do diety uszatka. Wszystkie warzywa podawane dla króliczka powinny być dobrze umyte i wysuszone. Warzywa posiadają w sobie sporą ilość cukru dla króliczka dlatego jeżeli u uszatka występuje nadwaga należy ograniczyć lub zaprzestać podawania warzyw.
Lista Warzyw
koper-nać, sałata rzymska,
brukiew, marchewka, ogórek, papryka, pasternak, pietruszka,
buraki, cukinia, cykoria, fenkuł, kalarepa, seler korzeń i liście, liście rzodkiewki, Topinambur,
bakłażan, brukselka, dynia, jarmuż, kabaczek, kapusta pekińska,
pomidor (bez ogonka), roszponka, rukola, rzepa,
rzodkiewka-bulwa brokuł
Owoce
Króliczki uwielbiają owoce. Niestety ze wzglądu na kaloryczność owoców, nie możemy podawać ich często i w dużych ilościach. Owoce powinniśmy traktować jako przysmak lub nagroda dla króliczka. Podajemy je nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu w małych ilościach. Owoce przed podaniem należy dobrze umyć, oraz pozbyć się z nich pestek, ponieważ często są powodem zatruć. Nie powinno podawać się dla króliczków owoców egzotycznych np. awokado, granat, liczi, itp, ponieważ mogą okazać się trujące i powodować zaburzenia w trawieniu. Niektóre owoce, szczególnie pestkowe gdy połączymy je z wodą, mogą wywołać u króliczka biegunkę!
Lista Owoców
ananas, agrest, arbuz, aronia, banan, brzoskwinia, czereśnia,
gruszka, jabłko, jagody, jeżyny, kaki, kiwi, mango,
mandarynka, malina, melon, morela, nektarynka, papaja,
pigwa, pomarańcza, porzeczka, poziomka, śliwki, truskawki,
winogrona, wiśnie, żurawiana.
Granulat (karma)
Granulat to niezwykle ważny element diety króliczka. Niestety wiele osób pracujących w sklepach zoologicznych nie ma pojęcia o prawidłowej diecie króliczka i poleca często kolorowe granulaty, które wręcz trują naszego króliczka. Oczywiście nie mówimy tutaj o dobrych sklepach zoologicznych w których pracownicy mają odpowiednią wiedzę na temat odpowiedniego granulatu dla króliczka :). A więc nigdy, przenigdy nie kupujemy kolorowych granulatów dla królika !!! Tak samo nigdy nie kupujemy im żadnych kolorowych kolb! Dlaczego nie kupujemy takich karm ? Ponieważ kolorowe karmy to nic innego jak odpady, których nie można było użyć w przemyśle dla ludzi. Takie odpady są mieszane, dodaje się "kolorku" i są sprzedawane jako pełnowartościowe, karmy dla króliczków a w rzeczywistości, nawet sam producent pewnie nie wie co znajduje się w tej karmie. Jest to bomba kaloryczna, która powoduje u królików bardzo dużo chorób, zaczynając od układu pokarmowego, kończąc na przerośniętych ząbkach. Dobry granulat dla króliczków to taki, który zawiera min, 18% włókna, białko około 13-14% oraz nie wiele tłuszczu, około 3%. Przykładowe dobre granulaty dla króliczków to :
-Versele Laga Cuni Complete Junior
-Versele Laga Cuni Adult Complete
-Beaphar Nature Rabbit
Oczywiście są to tylko przykładowe a zarazem polecane przez nas granulaty. Pamiętajmy jednak, że granulat to również dodatek do prawidłowej diety króliczka. Jeżeli króliczek ma zapewnione, sianko, gałązki, zioła, czasami warzywa i owoce, to granulatu podajemy niewiele dla króliczka. W zależności od wielkości króliczka, w ciągu 24 godzin, powinien spożywać około 30-50 gram granulatu.
Woda dla króliczka
Króliczek powinien mieć dostęp do wody przez 24h na dobę :) Na początku polecamy podawać wodę przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej. Wodę należy codziennie wymienić na świeżą oraz co jakiś czas umyć poidło w środku aby nie zbierały się w nim bakterie i glony. Jeżeli króliczek ma problemy z piciem wody z poidła, możemy również zastosować miseczkę.